Rajd w Sudety – oderwij się od zgiełku codzienności
Olsztyński Klub GRAŃ już od kilkunastu lat organizuje dwutygodniowe wakacyjne rajdy w piękne polskie góry. W ich trakcie uczestnicy poznają przepiękną górską przyrodę, zwiedzają atrakcyjne zabytki i przemierzają malownicze górskie szlaki turystyczne. W tym roku w dniach 1-14 sierpnia klub zaprasza miłośników turystyki i górskich wędrówek w Sudety. Trasa rajdu wiedzie przez Góry Izerskie, Karkonosze, Rudawy Janowickie i Góry Kamienne.
Rajd rozpoczyna się w Świeradowie-Zdroju i prowadzi Rozdrożem pod Izerskimi Garbami i przez szczyt Wysoki Kamień do Szklarskiej Poręby. Jedną z głównych atrakcji jest tu grupa skał o nazwie Chybotek. Po wejściu na nie można je rozkołysać. W miejscowości znajdują się także dwa przepiękne wodospady: Szklarki i Kamieńczyk. Zielonym szlakiem prowadzącym świerkowym lasem dotrzemy do malowniczo położonego na szczycie góry zamku Chojnik. Uroku dodają mu wysokie mury wznoszące się nad stromą przepaścią i związana z nimi legenda o księżniczce Kunegundzie.
Kolejnym punktem rajdu jest Schronisko na Hali Szrenickiej. Niedaleko niego możemy podziwiać, położone na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, Śnieżne Kotły i znajdujące się na ich dnie polodowcowe jeziorka z czystą, zimną wodą oraz występującą tu roślinnością alpejską. Znad jeziorek rozpościera się malowniczy widok na jedną z największych pionowych ścian granitowych w Polsce. Miłośnicy skoków narciarskich mogą zaś odwiedzić kompleks skoczni znajdujący się w niedalekim czeskim Harrachovie.
Niewątpliwą atrakcją dla miłośników wędrówek jest przejście z Hali Szrenickiej do Schroniska „Dom Śląski” umiejscowionego pod samą Śnieżką. Z prowadzącej granicą trasy możemy podziwiać Śnieżne Kotły z góry, zrobić sobie kilka malowniczych fotek przy nietypowych formacjach skalnych, a tuż przy końcu tego etapu marszu – obejrzeć przepiękne schronisko „Samotnia” położone nad Małym Stawem. Następnego dnia zaś wejść na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy i obejrzeć Wysokogórskie Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Hołdysa (jest jednym z dwóch tego typu obiektów w Polsce) oraz drewnianą kaplicę pw. św. Wawrzyńca. W położonym niedaleko Karpaczu warto odwiedzić jedyny w swoim rodzaju obiekt – świątynię Wang. Jest to XII-wieczny, oryginalny, drewniany kościół przewieziony tu z Norwegii. Do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa. Do dziś zachwyca pięknymi architektonicznymi detalami i snycerką.
Z „Domu Śląskiego” trasa naszego rajdu prowadzi przez Kowary. W tym spokojnym miasteczku na miłośników turystyki czeka nie lada gratka – Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Wspaniałe kościoły, dwory, pałace, zamki i starówki dolnośląskich miast odwzorowane z najmniejszymi szczegółami w skali 1:25. Również niepowtarzalna okazja, aby w pełnej okazałości zobaczyć miniaturę jednego z największych zamków w Polsce – zamku Książ. Po zakwaterowaniu w Bukowcu udamy się z wizytą w Góry Sokole do schroniska „Szwajcarka”. Drewniany budynek w stylu tyrolskim został zbudowany w 1823 roku jako domek myśliwski dla Wilhelma von Hohenzollerna – brata ówczesnego króla Prus. Wokół przepiękne świerkowo-bukowe lasy. Ze znajdującego się nieopodal Sokolika rozciąga się wspaniały widok na Rudawski Park Krajobrazowy i góry Rudawy Janowickie.
Trasa rajdu wiedzie nas dalej do Lubawki – miasta w podnóża Gór Kruczych. Niedaleko znajduje się przepiękne opactwo cystersów oraz świątynia – zabytek klasy światowej, wręcz urzekający przebogatym późnobarokowym wystrojem wnętrz. Z Lubawki wybierzemy się również na kilkugodzinny spacer po Skalnym Mieście. Z pewnością każdego miłośnika gór zachwycą formacje skalne, w kształcie których możemy dostrzec słonie, pysk konia czy rzeźnicki topór. Spadający w jaskini kilkumetrowy wodospad, mieniący się różnymi barwami w zależności od ilości wpadającego światła słonecznego pozostawi w nas niezatarte wrażenie.
Naszą wędrówkę zakończymy w Wałbrzychu. Tutaj, poza piękną starówką otoczoną kamienicami i znajdującą się przy niej XV-wieczną kolegiatą, na szczególną uwagę zasługuje wspomniany już wcześniej zamek Książ. Przepiękne wnętrza i ogrody oraz zwiane z zamkiem legendy i tajemnice – w tym te z okresu II wojny światowej – na długo zapadną nam w pamięć.
Rajdy organizowane przez olsztyński Klub GRAŃ to nie tylko górska wędrówka malowniczymi szlakami w miłym towarzystwie. Zgodnie z ideą krajoznawstwa poznajemy również mijane miejscowości, znajdujące się w nich zabytki oraz wyszukujemy godne uwagi lokalne ciekawostki. Wspólnie spędzone rajdowe dni, pełne pozytywnych wrażeń, szybko mijają, a my, oderwani od zgiełku codzienności, wracamy pełni nowych, pozytywnych przeżyć.
Organizatorem rajdu jest Klub Turystyki Górskiej GRAŃ przy PTTK w Olsztynie, zaś wyjazd ma formę non-profit. Dołącz do nas, aby w ciszy i spokoju poznawać i doceniać piękno polskich gór. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.gran.olsztyn.pl
Kazimierz Kisielew
Źrodło: http://www.gazeta.mazury.pl/main/rajd-w-sudety-2015.html
Trasa rajdu i informacje: